Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Tudtad?

Vidám teáskannákkal lopja be magát a szívünkbe a bájos baranyai falu

  • Németh Krisztina
Magyarországon egyedülálló, de Európában is csak kettő olyan teáskanna-múzeumról tudni, mint amilyen a baranyai Lapáncsán nyílt. A kannák gyűjtői, Dusnokiné Török Valéria és férje hat éve, Angliából szerzi be a különleges, figurális darabokat.
Magyarországon egyedülálló, de Európában is csak kettő olyan teáskanna-múzeumról tudni, mint amilyen a baranyai Lapáncsán nyílt. A kannák gyűjtői, Dusnokiné Török Valéria és férje hat éve, Angliából szerzi be a különleges, figurális darabokat.

Lapáncsa a Villányi-borvidék szomszédságában található. Az alig 180 fős zsáktelepülés mindössze egy utcácskából áll, a parasztházak között azonban olyan gyűjtemény található, amitől azt remélik, hogy beindítja a turizmust - legalábbis Dusnokiné Török Valéria.

 

- Mit akarsz, teáskanna-múzeumot? - kérdezte anyukám nevetve, mert azt hitte, viccelek. - Én is adok neked kettőt - és rámutatott a vitrinben őrzött Hollóházira, meg egy másikra. Akkor még nem tudta, hogy nekem teljesen más teáskannáim vannak, és hogy teljesen komolyan gondolom, amit mondok – olvasható a lapáncsai teáskanna gyűjtemény honlapján a bemutatkozás. De a múzeumi darabokkal ellátott kiállító tér jóval érdekesebb. 

Itt még Bill Clinton fejéből is folyhat a forró víz

Angliában sokan gyűjtik ezeket a porcelánokat, ott szinte minden háztartásban kell, hogy legyen egy-egy alapdarab.

- Angliában pillantottam meg az első, házat formáló darabot - mondja Dusnokiné Török Valéria, aki a férjével együtt gyűjti a kannákat, majd amikor megérkeznek Lapáncsára, teszik is ki a polcra a színesebbnél színesebb porcelánokat. A fővárosi házaspár ugyanis Angliában él és dolgozik, a baranyai Lapáncsára a néhai nagymama miatt húzta vissza a szívük. 

 

- Sajnos, meghalt a nagymamám és itt maradt az omladozó parasztház. Eladni nem lehetett, a bontás drága lett volna. Így szép lassan felújítottuk és ideköltöztettük a kannákat - avat be a részletekbe Valéria, aki ezzel segíteni is akar a falunak. Ezeknek a kannáknak a története egészen az 1600-as évekig nyúlik vissza. Igaz, akkor úgynevezett toby kancsókat gyártottak, azaz ember formájú, sörös korsókból ittak a kocsmákban. Bár már nem mindenhol isznak ilyenből, egyediségüket megőrizték.

 

Angliában dekoráció, Lapáncsán pedig az a cél, hogy megnevettesse és meglepje a látogatót

- Az egyik kedvencünk a vécén ülő férfi. Ki gondolná, hogy a csészéből folyhat a tea. De szeretjük a teaszállító szekér-, illetve autó formájú kannákat is. Ezek a tárgyak egyfajta kulturális betekintést engednek az egykori angolok hétköznapi életébe - részletezi a kannák szerelmese. Hozzáteszi, hogy ezek olyan porcelán termékek, amiket géppel gyártanak le, de néhány száz darabos szériák léteznek csak, tehát nem futószalagon készülnek. Így mindegyik különböző.

 

„Még sorszámozzák is őket. Ezért tudjuk, hogy egy szériából nekünk megvan a 416-ik darab” – mondja Valéria.

 

A baranyai zsákfalu egyik parasztházában nemrég nyílt az a kiállítás, ami garantáltan mosolyra fakasztja a határmentére érkezőket

 

Érdekesség még, hogy hiába a konyha egyik ékköve az angoloknál a kanna, inni nem nagyon isznak belőle. Inkább arra használják, hogy egy-egy család hobbiját, szakmáját bemutassák vele.

 

A lapáncsai gyűjtemény folyamatosan bővül. Ahogy Valiék hazaérnek Magyarországra, kerül új és újabb darab a polcra.

 

„Jelenleg 180-190 darab van kint a polcon, de van olyan, amelyik dobozban vár arra, hogy helyet találjunk neki” – vázolja Vali férje, aki egyáltalán nem nézi rossz szemmel, hogy angliai otthonuk padlása is tele van a kannákkal. A múzeummal a házaspár célja kettős: szeretnék, ha a baranyai zsáktelepülés híres lenne valamiről, amiért a turisták is rajonganak. Emellett pedig az angolok teázási szokásával is meg szeretnék ismertetni a magyarokat.

 

„Szeretném, ha jönnének az emberek Lapáncsára és meglátnák, hogy ez milyen egy csodálatos hely. Itt lehet szabadon sétálni, biciklizni, állatokkal találkozni és persze itt a múzeum is” – teszi hozzá Valéria.

 

kiállítást előzetes bejelentkezés alapján lehet megtekinteni.