Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Toplisták

Gyalogtúrák és zarándoklatok, ahol nemcsak a test, de a lélek is felüdül

  • Mészégető Marcsi
A tél valami különös lelassulást, befelé figyelést hoz az életünkbe. Ilyenkor mi is jobban vágyunk arra, hogy a lelkünkkel, az érzelmeinkkel és gondolatainkkal foglalkozzunk. Ezt pedig a téli tájat élvezve az egyik legjobb környezet megtennünk. Íme 3 zarándokút, melyeket bejárva nemcsak testünk, de lelkünk is felüdülhet.
A tél valami különös lelassulást, befelé figyelést hoz az életünkbe. Ilyenkor mi is jobban vágyunk arra, hogy a lelkünkkel, az érzelmeinkkel és gondolatainkkal foglalkozzunk. Ezt pedig a téli tájat élvezve az egyik legjobb környezet megtennünk. Íme 3 zarándokút, melyeket bejárva nemcsak testünk, de lelkünk is felüdülhet.

Megnyugvás hegyen és síkságon keresztül - Magyar Zarándokút

A Magyar Zarándokút Esztergomtól egészen Máriagyűdig vezet, a teljes hossza 431 km. A keresztény szellemiségű úton a hazai szent helyeket érintve élvezhetjük a békességet, a barátságot, az elmélyülést, a szeretetet és a megnyugvást. Az út azonban vallástól függetlenül bejárható, segíthet az életrendezésben, a megtisztulásban és a feltöltődésben. Északról délre tartva olyan történelmi utakon is haladhatunk, mint az Árpád-kori utak, a jeruzsálemi út vagy a római út. A zarándokút természeti szempontból is különleges: a fele hegyvidék, a másik fele alföldi síkság. Olyan gyönyörű helyeken vezet át, mint a Pilis, a Kiskunsági Nemzeti Park vagy a Mecsek. Ha az egész utat szeretnénk végigjárni, akkor minimum 16 napot kell rászánnunk, de van lehetőség arra is, hogy csak bizonyos részeket érintsünk. Az út mentén zarándokszállásokat is találhatunk, ezek kedvezményes igénybevételéhez azonban szükségünk lesz zarándokútlevélre. Az utat egyénileg, de kisebb csoportban is bejárhatjuk. 

 

Kapcsolódás a múlthoz - Középkori templomok útja

A Középkori Templomok útját bejárva a történelmi, művészettörténeti szempontból jelentős templomokat ismerhetjük meg Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, Erdélyben és Kárpátalján is. Azonban a legtöbb látnivaló hazánkban található. Az útvonalon különböző örökségtúrákon is részt vehetünk. A Szent László örökségtúrán például a templomok mellett kastélyokat, várakat is megtekinthetünk, melyek az egyik leghíresebb szentünk életútjához köthetőek. A reformáció útja örökségtúra a gótika világán át a reformáció és a magyar irodalom bölcsőjébe vezet el minket, mely során vallástörténeti szempontból is meghatározó templomokat járhatunk be. A történelmi emlékhelyek örökségtúra részeként pedig a Nyírségben tehetünk utazást a gótika, a barokk és a romantika világába. Bármelyik útvonalat választjuk is, az időutazás a történelemben és a szakrális terek atmoszférája úgy üdíti fel lelkünket, hogy közben a múltunkhoz is közelebb hoz.

A magyar Camino – Szent Jakab út

A Szent Jakab út a Camino de Santiago zarándokút része, amelynek végállomása Santiago de Compostela. Persze, nem kötelező odáig elgyalogolni, a magyarországi szakasz is magában hordozza útra kelés, és a „belső út” üzenetét. A Szent Jakab út célja, hogy az azon haladó ember Istenre, önmagára, a természetre és embertársaira is figyelő zarándokká váljon. Nemcsak kiszakíthat a mindennapjainkból, de a közösség erejét is magában hordozza. Ezt leginkább azokban a pillanatokban élhetjük át, mikor összetalálkozunk más vándorokkal, akikkel támogatjuk egymást a túra kihívásai közepette, vagy éppen csak élvezzük egymás társaságát néhány kilométeren keresztül. Budapestről vagy Tihanyból is indulhatunk és a dunántúli tájakban gyönyörködve juthatunk el Lébénybe, a Szent-Jakab kegyhelyig.

 

Ha Budapestről indulunk, akkor a Camino Húngarót járjuk végig. Mintegy 200 km-en keresztül haladunk át a Zsámbéki-medencén, a Gerecse-hegységen, a Kisalföldön és a Hanságon. Olyan látnivalók kísérik utunkat, mint a zsámbéki romtemplom, a tatai vár, a pannonhalmi bencés főapátság vagy Győr csodaszép belvárosa. Ha Tihanyból kezdjük utunkat, akkor a Camino Benedictuson haladunk végig, mely 170 km hosszú. Az úton gyalogolva a Tihanyi-félszigetben és a Bakonyban gyönyörködhetünk a Kisalföld és a Hanság előtt. Utunk során megállhatunk a tihanyi őslevendulásnál, a vászolyi Szent-Jakab forrásnál, a nagyvázsonyi Kinizsi-várnál, a bakonybéli bencés monostornál, majd a pannonhalmi és győri látnivalókat fedezhetjük fel.

 

A Szent-Jakab út honlapján a gyakorlati tanácsok mellett a lelki felkészüléshez is adnak útmutatót, sőt beszámolókat is olvashatunk más zarándokoktól, így biztosan számos, az induláshoz is hasznos információt sikerül begyűjtenünk.