Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Szarvasok nyomában: hétvégi túra a Gemenci erdőben

0:00
0:00

Szabó Vivien

Képzeljük el, ahogy halk vízcsobogás kíséri lépteinket a friss levegőn, miközben a körülöttünk magasodó fák végtelen nyugalmát élvezhetjük. A Gemenci erdőben rengeteg szabadidős tevékenység vár ránk, kezdve a lenyűgöző túraútvonalaktól a tanösvényeken át egészen az erdei kisvasútig. A Duna-Dráva Nemzeti Park részeként a terület Európában egyedülálló, nagyságát és természetes állapotát tekintve.
Képzeljük el, ahogy halk vízcsobogás kíséri lépteinket a friss levegőn, miközben a körülöttünk magasodó fák végtelen nyugalmát élvezhetjük. A Gemenci erdőben rengeteg szabadidős tevékenység vár ránk, kezdve a lenyűgöző túraútvonalaktól a tanösvényeken át egészen az erdei kisvasútig. A Duna-Dráva Nemzeti Park részeként a terület Európában egyedülálló, nagyságát és természetes állapotát tekintve.

Hogyan jutunk oda?

Autóval érkezve két remek kiindulópontot találunk Gemenc felfedezéséhez. Az első lehetőség a Gemenci Szabadidőközpont, ami Budapesttől 153 km-re található, Szekszárd közelében. Az M6-os autópályán körülbelül másfél óra alatt meg is tehető az út. Követve az útvonalat Dunaújváros és Paks irányába, hamar elérhető a Gemenci vidék. A másik kiindulási pont a Pörbölyi Ökoturisztikai Központ, ami 20 km-rel délebbre helyezkedik el. Szintén könnyen megközelíthető Budapestről az M6-os autópályán keresztül, mindössze kétórás utazást jelent.

Mit kínál a természet?

A vadregényes Gemenci erdő, egy csodálatos, majdnem mesebeli helyszín: ha gyalogosan indulunk a környék felfedezésére, ne lepődjünk meg, ha találkozunk gímszarvasokkal, vaddisznókkal vagy épp őzekkel. Az erdő gazdag állatvilága a terület 1977-es természetvédelmi státuszának köszönhető, a gímszarvasállomány száma kimagasló, 3-4000 egyedre tehető. Itt található a világ legsűrűbb fekete gólya állománya is. A madárpopulációt színesítik még rétisasok, kerecsensólymok, valamint kócsagok is, amik az erdő sűrűjében leltek otthonra. Ebben a varázslatos környezetben található az ország legnagyobb fája is, a híres Pörbölyi Titán, egy százéves, 21 méter kerületű fekete nyárfa.

Mit nézzünk még meg?

A Gemenci erdőben különböző hosszúságú és nehézségű útvonalak közül válogathatunk. Ha szeretnénk többet megtudni a terület élővilágáról és kialakulásáról, vagy gyermekek számára is teljesíthető túrát választanánk, akkor az itt található 7 tanösvény egyike jó választásnak ígérkezik.

A Molnárka Tanösvény egy 3,4 kilométeres szakasz, melyet rögtön a Pörbölyi Ökoturisztikai Központtól tudunk is kezdeni. A kéktúra útvonalán haladva Lassiba érkezünk, ami a halászat évszázados hagyományait képviseli, és ahol akár egy, a hajómolnárok mesterségét bemutató kiállítást is megtekinthetünk. Ugyanitt egy fedett erdei pihenőhely alatt kedvünkre falatozhatunk, míg a gyerekek a szabadtéri, varsamászókával felszerelt játszótéren játszadozhatnak. Innen a Madármegfigyelő toronyig tudunk felmenni, majd vissza Lassiba. Az útvonal nagyjából 3 óra alatt megjárható könnyed sétával, úgy, hogy közben bámészkodásra és madárlesre is jut idő.

A Molnárka-tanösvényről Lassiba visszatérve érdemes felszállni a vonatra, és a Gemenc-Dunaparti megállóig utazni vele. A vonat egy csodálatos erdei szakaszra vezet be, ahol a hatalmas tölgyek ágai kupolaszerűen emelkednek a megálló felé. Innen érdemes gyalog továbbmennünk, mivel innen indul a Forgó-tavi tanösvény, ami a Forgó-tó partjára vezet. Az ösvényen egy leselkedő fal mögé rejtőzködve megcsodálhatjuk a vízimadarakat – főleg gémeket, kócsagokat és fekete gólyákat. Ha jó időben érkezünk, akkor szarvasokat és vaddisznókat is láthatunk. A Forgó-tavi tanösvény hossza 2 km. Nagyjából 1 óra alatt megjárható, kellemes tempóban, nézelődéssel. Mindezzel el is telik egy nap, így ajánlott visszatérni a Gemenc-Dunaparti megállóba és felszállni egy Pörbölybe haladó járatra.

Amennyiben szeretnénk az itteni állatvilágról még többet megtudni, akkor a Pörbölyi Ökoturisztikai Központ kötelező állomás. A fogadóépület büfével és ajándékbolttal várja a bakancsos turistákat, de itt található az erdei vasút végállomása is, valamint az interaktív kiállítás és a Gemenc Erdészeti Erdei Iskola. Ha esetleg gyalogosan túl hosszúnak ítéljük a túrát, akkor vár minket az erdei vasút, ami gyönyörű tájakon halad át, és lehetővé teszi a terület megismerését kényelmes és lassú tempóban. A vonatnak 9 megállója van, számos ponton leszállhatunk, hogy felfedezzük a környéket.

Mire figyeljünk oda?

Az erdőt rendszeresen elönti a Duna, gazdag ökoszisztémát létrehozva. Bár ezek az árvizek nélkülözhetetlenek az erdő változatos növény- és állatvilágának fenntartásában, turistaként ezek a helyzetek kihívást jelenthetnek. Mielőtt indulnánk, tájékozódjunk az aktuális árvíz helyzetről, és ne felejtsük otthon a megfelelő cipőt és ruházatot, valamint a szúnyogriasztót sem!

Ha egy kis természetbe menekülésre vágyunk, a Gemenci erdő tökéletes célpont lehet. Fedezzük fel a rejtett kincseket, és élvezzük a természet nyugalmát és szépségét egy felejthetetlen hétvégi túra során!

Hirdetés