Helyszín címkék:
Országos várjátékok toplista - időutazás Tiszán innen Dunán túl
- Hype&Hyper
Sümegi Vár
Egy valamirevaló várjáték toplistáról a Sümegi Vár nem maradhat le róla! A Zala vármegyei vár-komplexum jelentős turisztikai vonzerővel bír a térségben, köszönhetően többek között a sikeres építészeti rekonstrukciónak és az ott elérhető sokszínű programsorozatnak. A középkori hangulatot közvetítő Történelmi Élményparkban autentikus környezetben tekinthetjük meg a korhű lovas játékokat: a műsorok főbb elemei a lovagi tornákat idézik, így az ügyességi fegyverbemutató – többek között íjászat, dárdahajítás -, a lovas- és gyalogos bajvívás – egyaránt része az előadásoknak.
Az izgalmak mellett a korabeli kosztümök és zenei aláfestés, valamint a profi lovasok biztosítják a minőségi szórakozást, ráadásul úgy, hogy közben megannyi információt vihetünk tovább magunkkal a várjátékokkal kapcsolatban. Külön élmény, hogy a lovardák önmagukban is látogathatóak, így műsoridőn túl is van lehetőség betekinteni a színfalak mögé. A lovagi tornát stílszerűen a középkori lakoma követi. A lakoma ideje alatt cigányzene szól, jelmezbe öltözött vitézek és várúrhölgyek szolgálják ki a vendégeket, ahol az étkezés a kor hagyományainak megfelelően kézzel történik. Az étlapon többnyire korabeli ételek köszönnek vissza: hamuban sült pogácsa, fenséges sertéssült, kukoricaprósza – amelyek alapanyagai a vár saját mintagazdaságából származnak.
A Várkapitányság különös figyelmet szentel a fiatalabb generáció élményekkel való oktatására, így tematikus osztálykirándulás is található a programlehetőségek között. A profizmus ugyanakkor a várfalakon túl is megmutatkozik: amennyiben több napra tervezzük a látogatást, a Hotel Kapitány****Superior Wellness modern kényelemmel egészíti ki a középkori kalandokat.
Hollókői Vár
Hollókő térségét és hagyományait nem kell bemutatni a magyar vidék kedvelői körében, hiszen ezt a falut a megtestesült élő hagyományként tartják számon. A tavaszi ünnepek beköszöntével a település az átlagosnál is jobban megtelik élettel, a népviseletben vonuló fiatalok látványát megtörik a kíváncsiskodó turisták. Annak ellenére, hogy a húsvéti locsolkodás és a pünkösdi királylány választás a folklórban valóban varázslásnak számított, van a térségben egy még misztikusabb esemény is, ez pedig a Mesés Várjátékok programsorozat. A mesés jelző itt nem költői túlzás: a füstöt okádó sárkánnyal bárki harcra kelhet! A reggel seregszemlével indul, majd következik a vitézi próba, a hadgyakorlat és a lakoma. A nap leginkább lebilincselő része, a sárkány támadása délután történik, ahol a királylányok, hercegek és vitézek egy rendkívüli tündérmesében érezhetik magukat.
A Hollókői vár többféle tematikus várjátékot tartogat: pünkösdkor hagyományosan a végvári és kuruc korszak éled újra, haditornászok, zenészek, táncosok, kézművesek és vásárosok gondoskodnak az emlékezetes élményekről. Augusztus 20-án hasonlóan az ostromé a főszerep, míg szeptemberben a Gasztrovár program keretében ismerhetjük meg a korszak sajátos kulináris világát.
Boldogkő vára
A Boldogkőváraljai udvarban is tavasztól őszig minden hétvégén feltámad a lovagi korszak varázsa. Boldogkő vára nemcsak azért különleges, mert itt található Közép-Európa legnagyobb ólomkatona-kiállítása, hanem mert a várban mindenki megtalálhatja a saját szenvedélyének megfelelő kikapcsolódást: a fotósok képeket készíthetnek az Oroszlánszikláról, az ínyencek ellátogathatnak a középkori étterembe, de különleges időutazáson is részt vehetünk, a jelmezes tárlatvezetésnek köszönhetően. Miután az udvarhölgyek elmesélik a hét tündér legendáját, betekintést nyerhetünk IV. Béla korától Károly Róbert időszakán át a lovagkor végéig.
Ha a történetek helyett inkább a lovagi életre vagyunk kíváncsiak, a fegyvertapogatón első kézből ismerhetjük meg a kor harci eszközeit. Ha még ennél is autentikusabb élményre vágyunk, akkor a kóborlovagok humorral tűzdelt párbaját is megtekinthetjük: az előadás során a lelkes nézők közül apródokat is választanak, a párbaj végén a pestisdoktor tömjénfüsttel, imádsággal és pálinkával gyógyítja a rászorulókat. Ráadásként erre halad az Országos Kéktúra útvonala is, így a lovagi élményeket túrával is nyugtázhatjuk.
Fotókredit: Szűcs Árpád, dr. Sikter Péter