Helyszín címkék:
Madárlesés a hideg hónapokban
Hype&Hyper
Madármegfigyelő torony a Fertő-tónál
Mekszikópuszta Magyarország északnyugati részén, Fertőújlak közelében található – nevét a tragikus sorsú, Mexikóban 1867-ben kivégzett Habsburg Miksa főhercegről kapta az Esterházy-családtól, akié ez a majorság volt. Az itt látható szikes tavak az egykori lecsapolások és tószabályozás miatt eltűntek, de a Fertő-Hanság-Nemzeti Park élőhely-rekonstrukciós programjának keretében sikerült helyreállítani a korábbi tájat, amelynek gazdag növény- és állatvilága van. A borsod-dűlői madárlesről közelről lehet szemlélni a táj gazdag madárvilágát, sőt, a horizonton a Soproni- és a Lajta-hegység is feltűnik. A szikes vízfelület sok faj számára alkalmas fészkelő-, táplálkozó- és pihenőhely. A fészkelő madarak közül többek között gulipán, gólyatöcs, danka- és szerecsensirály figyelhető itt meg.
Madárlesek a Balaton körül
A Balaton mentén több madárles is található. Csopakon a madárvilág megfigyelésére alkalmas, fedett madárles csillagmegfigyelőként is használható, ezért kapta a Csillagvárta nevet. A 4,6 méter magas fa építmény tervezésekor fontos szempont volt, hogy illeszkedjen a környező tájba és hogy természetes anyagokból készüljön. A madárlesről rá lehet látni a nádasra, illetve a tóra Paloznak és Alsóörs irányába. Éppen Alsóörs mellett, illetve Balatongyöröknél szoktak nagyobb számú csapatokba verődni a kárókatonák télen, akik addig maradnak a Balatonon, amíg az be nem fagy – minthogy a tóban élő halakat fogyasztják. A hideg hónapokban azonban a madarak alapvetően jobban kedvelik a déli partot, mivel a sekély vízben könnyebb elérni a táplálékot. Ugyanakkor a Keszthelyi-öbölben is nagy létszámú csapatok szoktak lenni. Ehhez közel található a 9,1 méter magas balatonberényi Csicsergő-félszigeti kilátó, ahonnan tiszta időben a Keszthelyi-öböl mellett az északi part tanúhegyei, a Badacsony és a fonyódi dombok is láthatóak.
Madárfigyelés a Kányavári-szigeten
A Kányavári-sziget az egyetlen olyan terület a Kis-Balaton térségében, amely egész évben szabadon látogatható, egyúttal az egyik legnépszerűbb madármegfigyelő hely hazánkban. A kis szigetre egy különleges fahídon át vezet az út, ahol a Búbos Vöcsök tanösvényt járhatjuk végig, megismerve a környék növény- és állatvilágát – a Kis-Balatonnál élő madarakat táblák mutatják be, de már az ösvényen járva is megpillanthatunk néhány vízimadarat, a sziget közepén pedig egy fából épült, többszintes madármegfigyelőhelyet találunk.
A Gemenci erdő lakói
Hazánk legnagyobb ártéri erdeje nemcsak a nagyvadairól híres, a szarvasok és vaddisznók mellett a leggyakrabban előforduló állatok közé tartozik a rétisas, kerecsensólyom, békászó sas, fekete gólya és szürke gémek is. Madárlesre itt is számos túraútvonal ad lehetőséget, melyeket gyalogosan, kerékpárral vagy hazánk egyetlen ártéri erdei kisvasútján is felfedezhetünk, bár utóbbihoz általában nem merészkednek túl közel szárnyas barátaink. A gyalogtúrák a pörbölyi Ökoturisztikai Centrumtól indulnak.