Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

Lebegő flow élmény: kedvcsináló SUP-ozáshoz

0:00
0:00

Uzonyi Nóra

Ha Magyarországon “ÁE”, vagyis Álló Evezés névvel akartak volna jó marketinget csinálni a SUP-nak (stand up paddle), valószínűleg sokkal kevesebben rajonganának ezért a szokatlan mozgásformáért. Szerencsére a SUP megúszta a fordítást, és a hazai vizeket meghódítva itthon is népszerűvé vált. Ebben a cikkben összegyűjtöttük, miért érdemes evezővel felvértezve vízre szállni!
Ha Magyarországon “ÁE”, vagyis Álló Evezés névvel akartak volna jó marketinget csinálni a SUP-nak (stand up paddle), valószínűleg sokkal kevesebben rajonganának ezért a szokatlan mozgásformáért. Szerencsére a SUP megúszta a fordítást, és a hazai vizeket meghódítva itthon is népszerűvé vált. Ebben a cikkben összegyűjtöttük, miért érdemes evezővel felvértezve vízre szállni!

A jelen pillanat ajándéka

Ezt ígéri a SUP. És nem csak azért, mert a vízen egyensúlyozva elkerülhetetlenül „csak nehogy beboruljak” üzemmódban dolgozik az agyunk. Noha a vízbe pottyanás – főleg jó időben – nem számít tragédiának, a SUP-ozásnak mégiscsak az a lényege, hogy a víz felett maradjunk, és a (lehetőleg) hullámtalan vízfelszínen suhanva átéljük a lélekmelengető gyönyörködés élményét.

 

Egy dolgot megígérhetünk: amíg az evező a kezünkben van, a hétköznapi teendőknek esélye sincs belekontárkodni a szabadságillatú élménybe!

Bátran béreljünk!

Egy saját SUP beszerzését csak a legnagyobb fanatikusoknak ajánlják, ha még csak most ismerkedünk a sporttal, sokkal egyszerűbb bérelni, ráadásul így biztosan a tudásunknak legmegfelelőbb deszkával indulhatunk vízhódító körútra.

 

A panoráma miatt a Balaton méltán népszerű SUP-úticél, de érdemes észben tartani, hogy a déli parton több kölcsönző működik, mint az északin. Ennek vélhetően az az oka, hogy a térdig érő vízben az óhatatlan borulások esetén sem esik bajunk.

 

Amennyiben épp nem a magyar tengernél tör ránk a SUP-ozhatnék, aggodalomra semmi ok: számos másik tavon is vízre szállhatunk. Ha például a Tisza-tónál csavargunk, az aktív kikapcsolódás után kulináris kalandozással jutalmazhatjuk meg magunkat.

A kalória-kompenzációs faktor

Hivatalosan mind tudjuk, hogy a jó idő beköszöntével bölcs dolog friss zöldségekkel és gyümölcsökkel kiegészíteni az étrendünket, ám a nyaralás alatt gyakran megesik, hogy a zamatos áfonya valahogy mégis alulmarad a krémes fagylaltokkal és strandételekkel vívott gasztronómiai harcban.

 

A jó hír az, hogy a SUP-ozás sportnak is kiváló, ugyanis a deszkán maradás művészete komplex izommunkát igényel. A kalóriák ledolgozása miatt tehát nem kell aggódnunk, azonban a fényvédelemre mindig figyeljünk oda!

Egy fotó és némi lélekvidító nevetés!

A SUP-ozós pillanatokat szinte kötelező megörökíteni. Különösen igaz ez, ha nem egyedül imbolygunk a deszkán, hanem történetesen kutyával, gyerekkel, baráttal vagy épp barátnővel éljük át a nyári életérzés non plus ultráját!

 

Ha nagyobb baráti társasággal vágunk neki a víznek, szinte óhatatlan, hogy néhány perc elteltével megkezdődjön a nagy beborogató hadművelet. Szerencsére SUP-ról vízbe pottyanni kifejezetten szórakoztató, arról nem beszélve, hogy a deszkára való visszakászálódás minden alkalommal próbára teszi az ügyességünket. Ha a csapatban valaki mindezt megörökíti – éljenek a vízálló mobiltelefonok! – nem kérdés, hogy a fotókat visszanézve is leradírozhatatlan mosoly ül majd ki az arcunkra!

Programok SUP-szerelem esetére

A SUP népszerű sport, amelynek következtében cseppet sem meglepő, hogy egyre több SUP-os közösség alakul országszerte, de profin megszervezett SUP-os programokból sincs hiány.

 

Vannak, akik egyszerűen csak közösen élvezik az állva evezéssel járó mentális és fizikai felfrissülést, de elmehetünk hosszabb túrára is. Sőt, aki szárazföldön a jógázás megszállottja, az a vízen is kipróbálhatja magát: ha pedig a deszkán történő egyensúlyozás találkozik az ászanák világával, abból valami egészen különleges, mondhatni SUPer mozgásforma kerekedik.

 

A jó idő beköszöntével tehát mindenképp érdemes kipróbálni a SUP-ozást, csodálatos kalandokban lehet részünk általa!

Tipp: Előfordul, hogy a széljárás ellenünk dolgozik evezés közben: ha nem szeretnénk, hogy a hosszas sodródás után kézzel kelljen megfordítani a deszkát (és adott esetben kézzel visszahúzni a kiindulópontra…), térdeljünk le, mert úgy sokkal könnyebben megy a navigálás!
Hirdetés