Ugrás a tartalomhoz

Helyszín címkék:

A Suba-lyuk barlang, avagy a Neandervölgyi ősember nyomában

0:00
0:00

Uzonyi Nóra

    A Bükki Nemzeti Park szívében található barlang megtekintéséért meg kell dolgozni. Ám fontos megjegyezni: a 279 méter magasra vezető erdei út teljesen biztonságos, és megéri bejárni, hogy eljuthassunk az első olyan magyarországi barlangba, ahol Neandervölgyi csontmaradványokat találtak.
    A Bükki Nemzeti Park szívében található barlang megtekintéséért meg kell dolgozni. Ám fontos megjegyezni: a 279 méter magasra vezető erdei út teljesen biztonságos, és megéri bejárni, hogy eljuthassunk az első olyan magyarországi barlangba, ahol Neandervölgyi csontmaradványokat találtak.

    Időutazás a triász korba

    Régészek akkurátus munkájának hála tudjuk, hogy a Cserépfalu (Heves megye) közelében megbújó barlangban 71 vagy 61 ezer évvel ezelőtt bizony Neandervölgyi ősemberek éltek. Vélhetően a hideg elől menekültek ide, hiszen ebben az időszakban a Föld épp az egyik hidegebb, eljegesedős időszakát élte. Ha a Jégkorszakból ismert Sid, Manny és Diego bekukkantott volna a barlangba, azt látták volna, hogy két lábon járó őseink elsősorban vadásznak, szabadidejükben pedig a Zempléni-hegységből gyűjtött obszidiánból készítenek maguknak eszközöket. 

    A Suba-lyuk barlang: mászós kaland

    A Cserépfalu mellől induló túraútvonal 5.9 kilométer, a barlang helyét kis tábla jelzi. Ez az a pont, ahol a meredek lépcsősorra feltekintve (legyünk érte hálásak, néhány éve még nem létezett!) először meglegyint bennünket a kaland szele. Kapaszkodó szerencsére bőven van: eleinte néhány vas korlát, kicsit feljebb támaszt nyújtó fák törzse segít megőrizni a stabilitásunkat. Körülbelül 15 perc szuszogós mászás után megérkezünk a fokozottan védettnek nyilvánított mészkőbarlanghoz, amely egy 7x7 méteres ovális bejárattal fogadja a kirándulókat. Ez az a pont, ahol érdemes felébreszteni a képzelőerőt, és belegondolni, milyen lehetett, amikor eleink sokezer éve megpróbáltak tüzet gyújtani egy kiadós vadászat után. 

     

    A barlang 50 méter hosszú, és mindenképp érdemes elmenni a másik “végéig”, ahonnan egészen elképesztő kilátás nyílik a Hór-völgyre. Ha az ősembernek lett volna kávéja, egész biztos, hogy ebben a panorámában gyönyörködve kortyolta volna el a reggeli feketéjét. Fontos információ, hogy a kürtő fala főleg omladékból van, így a testi épségünk érdekében ne itt váltsunk Pókember-üzemmódba: arra ott a falmászás, isteni program!

    Fel is út, le is út

    A Suba-lyuk barlanghoz a feljutás is igényel némi erőfeszítést, de a lejutás talán még izgalmasabb. A kapkodást és a türelmetlenséget mindenképp hagyjuk magunk mögött, és kis lépésekkel, folyamatosan kapaszkodva kezdjük meg az ereszkedést, nehogy véletlenül orral kelljen tompítani egy rosszul felmért lépést. Persze senkit nem szeretnénk megijeszteni: a barlanghoz vezető útvonalat sokkal könnyebb meghódítani, mint például a Rám-szakadékot. Mindazonáltal indulás előtt mindenképp ajánlatos strapabíró sportcipőre vagy túracipőre cserélni a lábbelinket.

    És honnan ered a 'suba' elnevezés?

    Egyelőre nincs konszenzus a választ illetően, de a legvalószínűbb feltevés szerint egy bizonyos Suba Mihály volt a barlang névadója. Nagy betyár volt, az biztos; szó szerint, ráadásul az is lehet, hogy nem is Mihálynak, hanem Lukácsnak hívták… Érdekesség, hogy 1932 és 1945 között a barlangot átmenetileg Mussolini-barlangnak nevezték, később pedig többször is hivatkoztak rá Hór-vögyi barlangként. 

    Tippek további kultúra- és kulináris éhség esetére

    A túraútvonal közelében, Cserépfaluban található a Suba-lyuk Múzeum- és Látogatóközpont, ahová érdemes egy rövid kitérőt tenni. Sajnos az eredeti neandervölgyi csontmaradványokat nem lehet megtekinteni, de a pontos másolatokat igen, illetve a tárlat keretében a bükkaljai kőkultúra geológiai alapjaival is megismerkedhetünk.

     

    6 kilométernyi túrázás nem sok, de arra bőven elég, hogy megéhezzünk a végére. A közeli Noszvajon több étterem is található, ha pedig evés után még kitart a bóklászhatnék, a De La Motte kastélyt, illetve a Barlanglakásokat is felkereshetjük.

    Amennyiben még több időnk van, Egerbe is átruccanhatunk, ahol a vár-bazilika-minaret triumvirátusán túl valódi kulináris élmények várnak ránk. Térképünkön számos megkapó hely található, a szűrők révén könnyedén rátalálhatunk a nekünk való gasztroturisztikai vonzerőre.

     

    A Suba-lyuk barlang és környéke ideális kirándulóhely családoknak (6-8 éves gyereknek már sima ügy a túra) és baráti társaságoknak is.